C.V. Lasse Spang Olsen (1965): Se i øvrigt Kraks Blå Bog.

(Member of “The Adventures´ Club of Denmark” – “Eventyrernes Klub”.)


Instruktør - spillefilm:

“Hvordan Vi Fik Vores Naboer”        Novellefilm   

“Operation Cobra”

“Davids Bog”(The Book Of David)Novellefilm

“I Kina Spiser De Hunde” (In China They Eat Dogs)

“Jolly Roger”

“Gamle Mænd I Nye Biler” (Old Men In New Cars)

“Den Gode Strømer” (The Good Cop)

“Inkasso” (The Collector)

Den Sorte Madonna” (The Black Madonna)


Manuskripter:

“Gamle Mænd I nye Biler” (Kup, plot, action sekvens)

”I Kina spiser de Hunde”      (kup, plot, action sekvens)

“Hvordan Vi Fik Vores Naboer”

“Jydekompagniet” (medforfatter)

“Min Bold”

“Jacob & Finn Som Elektrikere”

“Cowboy Bob”(medforfatter)

“Højt At Fltve - It´s Not The Fall That Kills”

“Lille Dreng På Østerbro”(medforfatter)

“Illusionernes Værksted”

“Verdens Centrum”(medforfatter)

“Painful City”(medforfatter)

“90 År På Toppen”

“Valle & Volmer” (1-6)(medforfatter)

“Rent Fup” (18 episodes)

“Underwater in The Red See”

“Kløcker og Wingsøe udfordrer Afrika” (6 episodes)

“Jacob og Lotte på nye eventyr” (6 episodes)

“Mysteriet om Flying Enterprise” (medforfatter)

“Jolly Roger”

“Den Gode Strømer”(medforfatter)

“Inkasso”(medforfatter)

“Det Forkerte Mord”(medforfatter)

“Den Sorte Madonna” (medforfatter)


Klipper - spillefilm:

“I Kina Spiser De Hunde”

“Jolly Roger”

“Gamle Mænd I nye Biler” (Med Mikkel EG)

“Den Gode Strømer”

“Inkasso” (Med Birger Møller Jensen)

“Den Sorte Madonna” (Med Morten Højbjerg)




Fotograf - spillefilm:

“Jydekompagniet”

“Jydekompagniet  3”

“Bananen Skræl den før din Nabo” (The Bananabuster”)

“Den Gode Strømer”


Instruktion & klip – kortfilm, dokumentar:

“Min Bold”

“Jacob & Finn Som Elektrikere”

“Cowboy Bob”

“Højt At Fltve - It´s Not The Fall That Kills”

“Lille Dreng På Østerbro”

“Illusionernes Værksted”

“Verdens Centrum”

“Painful City”

“90 År På Toppen”

“Valle & Volmer” (1-6)

“Rent Fup” (18 episodes)

“Underwater in The Red See”

“Kløcker og Wingsøe udfordrer Afrika” (6 episodes)   

“Jacob og Lotte på nye eventyr” (6 episodes)

”Mysteriet om Flying Enterprise”(med Emil Øigaard)

“Det Forkerte Mord” - Danmarks Radio, NRK, SVT, Yle


Priser:

“Illusionernes Værksted”

“Robert” for “Lille Dreng På Østerbro”.

“Painful City”

“Painful City”

“Lille Dreng På Østerbro”: “LABEL” Centra National de la Cinématographie - Paris.

“Natsværmerprisen” DK 1993.

“Close Up” Prix Jeunesse.(München)

“Close Up” Unesco-prisen.(München)

“Close Up” “Prix Europa”.(France)

“Close Up” “Unesco Special Prize”(München)

“Hvordan Vi Fik Vores Naboer” 1 Price at “The New England Film Festival”.

“In China They Eat Dogs” Prix du Public” Luxembourg International Film Festival.


Special effect - stuntcoordinator på over 300 film i Danmark og udlandet. Blandt andet:


Rocking Silver (Erik Clausen),

Busters Verden (Bille August),

Isfugle (Søren Kragh Jacobsen),

Midt Om Natten (Erik Balling),

The Element of Crime (Lars Von Trier),

Èn Gang Strømer (Anders Refn),

De Uanstændige (Edward Flemming),

Yellow Pages (Universal Pictures),

Rainfox (Espen Høilund Carlsen),

Walter & Carlo - Op På Fars Hat (Jarl Friis Mikkelsen),

Vandhul 13 (Claus Ploug),

Walter & Carlo - Yes Det Er Far (Jarl Friis Mikkelsen),

Pelle Erobreren (Bille August – Per Holst - Svensk FilmindustriI), 

Eddie Holms Andet Liv (Esben Høilund Carlsen),

Tommelskruer (Erik Steffelsen),

Johannes Hemmelighed (Åke Sandgren),

Guldregn (Søren Krag Jacobsen),

Jydekompagniet (Finn Henriksen),

The Naked Trees (Effekt Film / Norway - K-Film / Frankrig),

Kærlighed Uden Stop (Hans Christensen),

17 Up (Britta Wielopolska),

Miraklet i Valby (Åke Sandgren),

Jydekompagniet 3 (Finn Henriksen),

Dagens Donna (Stefan Henszelman),

Piger Er En Plage (Birger Larsen),

Manden Der Ville Være Skyldig (Ole Roos - PCA, Frankrig),

Bananabuster (Regner Grasten),

A Day in October - også dobbel for D. B. Sweeney (Kenneth Madsen),

Høfeber (Annelise Hovmand),

Møv Og Funder (Niels Gråbøl),

Krimi på Campingpladsen (L. J. Pettersson. Nordisk Co-produktion),

Sea Dragon (Thames Television UK.),

Snøvsen (Jørgen Vestergaard), 

Gøngehøvdingen (P. Eszterhás - DR - Svensk TV2),

Det Skaldede Spøgelse (Britta Wielopolska),

Sort Høst (Anders Refn),

Landsbyen (Anders Refn),

House Of The Spirits-stagefight, Antonio Banderas - Winona Ryder (Bille August),

Smukke Dreng (Carsten Sønder),

Sjöwall/Whalöö - Politimordene  (Peter Keglvic - Victoria Film / Svensk Filmindustri),

Sjöwall/Whalöö - Stockholm Maraton (Peter Keglvic - Victoria Film / Svensk Filmindustri),

Sjöwall/Whalöö - Manden På Balkonen (Daniel Alfredson - Victoria Film / Svensk Filmindustri),

Hundarna i Riga (Pelle Berglund),

Mördare Utan Ansikte (Pelle Berglund),

Frihedens Skygge (Birger Larsen),

Operation Cobra (Lasse Spang Olsen),

Bryggeren (Kaspar Raastrup),

Menneskedyret (Carsten Rudolph),

Braking The Waves (Lars Von Trier - Zentropa - Northern Lights - La Sept Cinéma)

Farligt Venskab (Jørn Fauerschou),

Svenske Hjältar (Daniel Bergman Svensk Filmindustri),

Miss Smilla´s Sense of Snow (Bille August) (special-effekt equipment)

Pusher (Nikolas Refn)

Lysets Hjerte (Jacob Grønlykke)

Taxa (Diverse),

Bride Of War (Film Polsky / Thames Television)

Mimi og Madammerne (Jens Ravn Film)

One or One (Effect Film - London)

I Kina Spiser De Hunde (Steen Herdel og Co)

Fruen På Hamre (Morten Korch - Zentropa)

Blinkende Lygter (Anders Thomas Jensen - M&M)

Jolly Roger (LSO - M&M)

Gamle Mænd i Nye Biler (LSO – Thura Film)

Villa Paranoia (Erik Clausen)

Den Gode Strømer (LSO – Endaxi Film)

Inkasso (LSO – ASA Film)









1990

1995

1996

1998

2000

2001

2003

2004

2007

spillefilm


2001

1998

1990

1986

1984

1986

1987

1986

1998

1988

1992

1993

1999

1998

1999

2000

2001

2001

2002

2000

2003

2004

2005

2006


spillefilm

1998

2000

2001

2003

2004

2006



spillefilm


1986

1988

1989

2003


spillefilm

1984

1986

1987

1986

1998

1988

1992

1993

1999

1998

1999

2000

2001

2001

2002

2006